Aktualności

POLSKO-CZESKIE DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ W POWIECIE ŚWIDNICKIM

POLSKO-CZESKIE DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ W POWIECIE ŚWIDNICKIM

27-10-2005

Program XVI Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w powiecie Świdnickim realizowały ośrodki kultury, szkoły i biblioteki w następujących gminach:

 

 • Miasto Świdnica - Młodzieżowy Dom Kultury we współpracy ze szkołami podstawowymi, gimnazjami i szkołami ponadgimnazjalnymi.
 • Gmina Świdnica - Szkoła Podstawowa w Pszennie.
 • Gmina Świebodzice - Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy ze szkołami podstawowymi, gimnazjami i szkołami ponadgimnazjalnymi.
 • Gmina Marcinowice - Gimnazjum, szkoły podstawowe w Marcinowicach, Wirach, Zebrzydowej.
 • Gmina Strzegom - Strzegomskie Centrum Kultury we współpracy ze szkołami podstawowymi, gimnazjami i szkołami ponadgimnazjalnymi.
 • Gmina Żarów - Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Zespół Szkół.
 • Gmina Jaworzyna Śl. - Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna we współpracy ze szkołami podstawowymi, Gimnazjum i Zespołem Szkół.

Wiodącą w powiecie jednostką w realizacji programu Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej jest Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej, który od 10 lat zaprasza do współpracy wymienione wyżej instytucje i szkoły z gmin powiatu Świdnickiego.

Tegoroczne imprezy, w których uczestniczyli uczniowie szkół z powiatu to:

 • Pociąg Radości - organizowany w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej w dn. 23 września 2005 dla 300 dzieci. W imprezie uczestniczyły dzieci z Żarowa, Strzegomia, Jaworzyny Śląskiej i Pastuchowa oraz z Teplic n/Metuji - miasta partnerskiego Jaworzyny Śl. (spoza powiatu - z Boguszowa Gorc i Nowej Rudy).
 • Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Rodzina Kultur", na którym nagrodzono 98 prac dzieci, młodzieży i dorosłych. Z powiatu świdnickiego prace nadesłały: MDK w Świdnicy, SP nr 3 w Świdnicy, SP w Pastuchowie, SP w Jaworzynie Śląskiej, Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Bystrzycy Górnej, PowiatowyZespół Szkół w Bystrzycy Dolnej, Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, SP nr 4 w Strzegomiu, II LO w Świdnicy oraz 19 szkół i placówek kultury z innych powiatów Dolnego Śląska, oraz z Pragi i Teplic n/Metuji w Republice Czeskiej.

Nagrodę Grand Prix przyznano Młodzieżowemu Domowi Kultury w Świdnicy, Nagrodę Starosty Świdnickiego - Bogumile Myrdzio z Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, Nagrodę Dyrektora Wydziału Promocji Starostwa w Świdnicy i Przewodniczącego KO Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w Nowej Rudzie - Justynie Ból i Annie Kaczmarskiej z Powiatowego Zespołu Szkół W Bystrzycy Dolnej, Nagrodę Burmistrza Jaworzyny Śląskiej otrzymali Krystian Bujak i Karolina Murdza za Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej, Nagrodę Przewodniczącego RM w Jaworzynie Śląskiej otrzymała Anna Menclova ze szkoły w Teplicach n/Metuji. Nagrodę specjalną Europosła Ryszarda Czarneckiego - wycieczkę do Brukseli - otrzymał Marek Lazurek z MDK im. M. Kopernika we Wrocławiu (za wieloletni udział w konkursie i prezentowanie nań rzeźb ceramicznych kościołów wrocławskich). Z powiatu świdnickiego nagrodzono 23 uczniów. Fundatorzy nagród: Powiat Świdnicki, Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej, Urząd Miasta w Jaworzynie Śląskiej, Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Ślaskiej.

 • Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej w IV kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne i monodramy.

Etapy gminne przeprowadziły:

 1. Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy - dla miasta Świdnica
 2. Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach - dla miasta Świebodzice
 3. Strzegomskie Centrum Kultury - dla gminy Strzegom
 4. Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej - dla gmin: Marcinowice, Żarów, gminy wiejskiej Świdnica oraz Jaworzyny Śląskiej.

W poszczególnych etapach uczestniczyło 290 uczniów.

Etap Powiatowy zorganizował Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej. Uczestników 83.

Etap Dolnośląski przeprowadził Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej. Uczestników 103.

Z powiatu świdnickiego nagrodzono 19 osób.

Nagrodę specjalną Europosła Ryszarda Czarneckiego - wycieczkę do Brukseli - przyznano Julii Czarnik, uczennicy I LO w Świdnicy.

Fundatorzy nagród: Powiat Świdnicki, KO Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w Nowej Rudzie, Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej.

 

« Powrót

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30