Aktualności

Pierwsza wizyta Stowarzyszenia w Pfeffenhausen

Pierwsza wizyta Stowarzyszenia w Pfeffenhausen

21-06-2006

W kwietniu 2006 roku zawiązało się "Stowarzyszenie na rzecz współpracy Jaworzyny Śląskiej i Pfeffenhausen". Obecnie działają w nim 22 osoby, ale zamierzamy później, po oficjalnym zarejestrowaniu w KRS we Wrocławiu, zaprosić do udziału wszystkich chętnych, którzy chcieliby włączyć się w budowanie partnerstwa Naszych Gmin.

 

Mamy zamiar umożliwić zwykłym Mieszkańcom Gminy poznawanie kultury i języka naszych sąsiadów , aby poprzez wzajemne, przyjazne kontakty jeszcze bardziej rozwinąć istniejącą już współpracę Władz Miasta, Gimnazjum i Straży Pożarnej.
Liczymy, że nasze starania w połączeniu ze współpracą z Władzami Miasta, jeszcze bardziej zacieśnią Partnerstwo Pfeffenhausen i Jaworzyny Śląskiej.

Powstanie naszego Stowarzyszenia bardzo ucieszyło mieszkańców Gminy Partnerskiej, w której w grudniu 2004 roku powstał: "Krąg Przyjaciół Pfeffenhausen i Jaworzyny Śląskiej". Od nich właśnie otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie do wzięcia udziału w Festynie Ludowym obchodzonym z okazji Zielonych Świątek w dniach 1.06- 5.06 2006 roku.

Na spotkaniu Stowarzyszenia podjęliśmy decyzję o przyjęciu zaproszenia
i wytypowaliśmy czteroosobową delegację, która w dniu 2 czerwca wyjechała do Pfeffenhausen. W podziękowaniu za zaproszenie i na pamiątkę spotkania nasza delegacja przekazała Władzom Miasta i "Kręgu Przyjaciół…"obrazy namalowane przez Rafała Baranowskiego.Po oficjalnym przywitaniu przy Hotelu "Pöllinger" , przez przedstawicieli "Kręgu Przyjaciół…", wspólnie udaliśmy się na Festyn Ludowy (Volksfest). W trakcie festynu rozmawialiśmy z burmistrzem Pfeffenhausen Arno Wolfem i jego zastępczynią Christą Popp o możliwościach współpracy obu Stowarzyszeń.
Następnego dnia, (3 czerwca) pan Helmut Dietlmeier - przewodniczący "Kręgu Przyjaciół..." zaprosił nas do zwiedzenia miasta powiatowego Landshut, które powstało w 1204 roku. Przewodniczący ,Pani Maria Durrmeier i Pani Lena Huber byli naszymi przewodnikami po Landshut.
Miasto to ma wspólną historię z Polską, gdyż w roku 1475 córka polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka wyszła za mąż za księcia bawarskiego Jerzego Bogatego, Ogromne wesele odbyło się właśnie w Landshut(Landshuter Hochzeit).

Na pamiątkę tego wydarzenia , co cztery lata obchodzi się uroczystości, które przypominają nam o średniowiecznym weselu. Ostatnie były w 2005 roku.
Zwiedziliśmy również kościół św. Marcina- ze słynną ceglaną wieżą -131 m wysokości i zamek Trausnitz. Po południu spotkaliśmy się przy kawie z oficjalną delegacją Władz Miasta, Szkoły Podstawowej i Przedszkola z Jaworzyny Śląskiej.

W niedzielę, 4 czerwca , razem z gminną delegacją uczestniczyliśmy w nabożeństwie, następnie zwiedziliśmy Klinikę Geriatryczną- Schlossklinik, ratusz, przedszkole i szkołę w Pfeffenhausen. W szkole, dyrektor Franz X. Durrmeier pokazał prezentację multimedialną dotyczącą pobytu w maju 2006, uczniów Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej w Volksschule Pfeffenhausen.
Wizyta w szkole stanowiła ostatni etap naszego pobytu w Pfeffenhausen ponieważ poniedziałek dla większości z nas był normalnym dniem pracy i należało wracać do Polski.
Bardzo mile wspominamy wspólnie spędzony czas w Pfeffenhausen, serdeczność i przyjazną atmosferę jaka tam panowała.

Za zaproszenie i okazaną serdeczność dziękujemy Władzom Pfeffenhausen i Stowarzyszeniu "Krąg Przyjaciół Pfeffenhausen i Jaworzyny Śląskiej".
Elżbieta Krzaczek- prezes "Stowarzyszenia na rzecz współpracy Jaworzyny Śląskiej i Pfeffenhausen"

« Powrót

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30