Aktualności

1 listopada: wspominamy tych, którzy odeszli

1 listopada: wspominamy tych, którzy odeszli

01-11-2021

Wszystkich Świętych to czas refleksji i zadumy. W tym dniu nie tylko odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych, ale też wspominamy tych, których pożegnaliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

 


Ks. Piotr Mycan
Uśmiechnięty, serdeczny. Znany jaworzynianom z czasów, kiedy pełnił posługę kapłańską w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Jaworzynie Śląskiej. Zmarł 4 listopada 2020 r. 
W chwili śmierci ks. Piotr Mycan był administratorem parafii pw. św. Mikołaja w Kaczorowie (dekanat Bolków). 
Urodził się 10  grudnia 1973 r. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1999 r. w Legnicy. Jako wikariusz pracował w parafiach: pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej (1999-2004), pw. św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu (2004-2005), pw. MB Królowej Polski w Stroniu Śląskim (2005-2006), pw. św. Piotra i Pawła w Bożkowie (2006-2010), pw. św. Wojciecha Biskupa w Wałbrzychu (2010-2013), pw. Trójcy Świętej w Boguszowie Gorcach (2013-2015), pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Wałbrzychu (2016-2018). Był administratorem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zagórzu Śląskim (2018), a następnie parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Kaczorowie.
 
 
 

Mirosław Słowik
Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Pastuchowie. Uwielbiany przez uczniów, których z sukcesem zarażał pasją do nauki. Zmarł nagle 14 listopada w Stanach Zjednoczonych.
Mirosław Słowik był absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Pracę nauczyciela rozpoczął w Szkole Podstawowej w Bukowie (gmina Żarów), a następnie kontynuował w Szkole Podstawowej nr 1 w Świdnicy. W 1996 roku ukończył Podyplomowe Studia Menedżerów Oświaty i rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie Opolskim. W 1994 roku objął funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Pastuchowie i pełnił ją aż do 2007 r. W tym czasie nie tylko ożywił życie sportowe szkoły i z powodzeniem propagował osiągnięcia szkoły w środowisku, ale przede wszystkim rozpoczął organizację Międzyszkolnego Konkursu Historycznego i wydawanie gazetki szkolnej „Bliżej szkoły”. Konkurs bardzo szybko stał się pierwszym etapem na drodze do rozwoju uczniowskich talentów. Podopieczni dyrektora wielokrotnie zajmowali czołowe miejsca w wojewódzkich konkursach historycznych. 
Mirosław Słowik był nauczycielem z powołania. Swoją pasją do nauki skutecznie zarażał uczniów. Dbał też o ich rozwój fizyczny. W 2001 r. założył przy szkole Uczniowski Klub Sportowy pod nazwą „Koloryt”, który działa do dziś i zapewnia wszystkim chętnym dzieciom możliwość uprawiania sportu i odnoszenia sukcesów na tym polu. 
W 2007 r. zakończył pracę w szkole w Pastuchowie i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. 
 
 
 
 
Jerzy Gryzgot 
Od zawsze związany był z koleją i Jaworzyną Śląską. Tu stawiał pierwsze kroki jako maszynista. Przez wiele lat zarażał miłością do parowozów. Nawet na emeryturze wciąż współpracował z Muzeum Kolejnictwa. Jerzy Gryzgot zmarł 1 kwietnia po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 67 lat.
Jerzy Gryzgot z koleją związany był od początku lat 70. XX wieku, kiedy rozpoczął naukę w zasadniczej szkole zawodowej w Wałbrzychu o profilu kolejowym. Miłość do kolei wyniósł z domu rodzinnego. Ojciec Władysław był maszynistą. Starszy o 6 lat brat Zbigniew również wybrał zawód kolejarza i w Muzeum Kolejnictwa pracuje do dzisiaj. Pan Jerzy także pasjonował się parowozami. Pracę zawodową rozpoczął w Wagonowni, a następnie w Parowozowni w Jaworzynie Śląskiej. Służbę na parowozach rozpoczął od pracy palacza, następnie pomocnika maszynisty. Ukończył kurs maszynisty parowozowego i złożył egzamin kwalifikacyjny. W następnych latach zdobył również uprawnienia do prowadzenia lokomotyw spalinowych. Po likwidacji Parowozowni w Jaworzynie Śląskiej podjął pracę jako ustawiacz manewrowy. Po przejściu na emeryturę zajął się życiem rodzinnym. W 2016 r. dołączył do zespołu Muzeum Kolejnictwa na Śląsku na stanowisko maszynisty parowozowego. Po zdaniu egzaminu weryfikacyjnego odzyskał prawo kierowania i powrócił do prowadzenia pociągów lokomotywą parową. 
 
 
 

Władysław Dybeł
Miał 16 lat, gdy podjął się utworzenia klubu piłkarskiego w Piotrowicach Świdnickich. W kolejnych latach wielokrotnie angażował się społecznie na rzecz wsi i jej mieszkańców. Był radnym pierwszej kadencji Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej, wybranej w wolnych wyborach samorządowych w 1990 r. Władysław Dybeł zmarł w czwartek 25 marca w wieku 90 lat.
Urodził się 6 grudnia 1931 r. w Korczminie w województwie lwowskim. W latach 1943-1946 mieszkał w województwie krakowskim. W 1946 roku przyjechał do Piotrowic Świdnickich. Rok później podjął się utworzenia we wsi drużyny piłkarskiej. „Będąc na meczu w Żarowie, dowiedział się, że musi w tym celu udać się do Świdnicy, do siedziby Ludowych Zespołów Sportowych. Doszedł tam na piechotę. Otrzymał stos dokumentów do wypełnienia i kazano mu przyjść za kilka dni. Wypełnił formularz i otrzymał z Polonii Świdnica piłkę oraz 5 par getrów. Był to pierwszy sprzęt LZS-u. Piłkę przyjęto z zadowoleniem, ale z getrami nie wiedziano, co zrobić. Strojów nie posiadali, więc każdy grał we własnym ubraniu. Przy następnej wizycie wraz z Janem Krajdochą, dostał piłkę i kilka par butów. Drużyna złożyła się na jednolite stroje, zaś resztę rzeczy kupiono od Unii Żarów. Pierwszy swój mecz przegrali z Marcinowicami, następne rozgrywali już w lidze wiejskiej” – czytamy we wspomnieniach zamieszczonych na stronie sołectwa. 
Po utworzeniu LZS Piotrowice Świdnickie Władysław Dybeł nie spoczął na laurach. Jeszcze w 1947 r. utworzył Związek Harcerstwa Polskiego, a następnie Związek Młodzieży Polskiej. Przez szereg lat udzielał się społecznie przy SP w Piotrowicach Św. Uczestniczył w budowaniu przystanku autobusowego (obok krzyża). Wybudował bramy wejściowe przy kościele katolickim i cmentarzu oraz wykonał krzyż misyjny (2000). Organizował turnieje piłki nożnej, siatkówki, tenisa stołowego oraz zabawy taneczne, z których dochód był przeznaczany na sprzęt sportowy. Przez wiele lat grał w barwach LZS Piotrowice, następnie występował w Zjednoczonych Żarów. W 1990 r. został wybrany na radnego gminy Jaworzyna Śląska. Przez wiele lat udzielał się na rzecz społeczności lokalnej, pełniąc funkcję  przewodniczącego Rady Sołeckiej. Od 1948 do 1992 pracował w Żarowskich Zakładach Materiałów Ogniotrwałych. Za zasługi w pracy został odznaczony brązowym, srebrnym i złotym krzyżem zasługi oraz złotą odznaką Ministra Przemysłu Maszynowego. W Wojsku Polskim doszedł do stopnia podporucznika rezerwy. Ukończył 8-miesięczną szkółkę podoficerską oraz trwającą 3 miesiące szkółkę oficerską.
 
 


Piotr Gryzgot
Bracia Gryzgot zapisali wiele ważnych rozdziałów w historii jaworzyńskiego kolejnictwa. Równo miesiąc po śmierci Jerzego Gryzgota odszedł jego brat Piotr.   
Piotr Gryzgot wspólnie z braćmi – Jerzym i Zbigniewem – pracował w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Mimo że był najmłodszym z braci, jako pierwszy ukończył technikum kolejowe. To w ślad za nim do tej samej szkoły podążyli starsi bracia. Był maszynistą trakcji parowej, elektrycznej i spalinowej, znakomitym fachowcem od silników. Dusza towarzystwa, uwielbiał opowiadać dowcipy i grać na gitarze. 
Piotr Gryzgot zmarł 1 maja. 
 
 

« Powrót

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30