Aktualności

Rusza program „Cyfrowa Gmina”

Rusza program „Cyfrowa Gmina”

19-10-2021

300 tys. zł dofinansowania na cyfryzację urzędu otrzyma gmina Jaworzyna Śląska w ramach programu „Cyfrowa Gmina”. To najwyższa dotacja wśród wszystkich gmin powiatu świdnickiego. 

 

W poniedziałek 18 października ruszył pierwszy nabór programu. W Ziębicach samorządowcy z subregionu wałbrzyskiego odebrali promesy z rąk Michała Dworczyka – szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Janusza Cieszyńskiego – sekretarza stanu ds. cyfryzacji w KPRM, Adama Andruszkiewicza – sekretarza stanu w KPRM, Ireneusza Zyski – sekretarza stanu w KPRM, Wojciecha Szajnara – dyrektora Centrum Projektów Polska Cyfrowa, posła Marcina Gwóździa, senatora Aleksandra Szweda
 
 
- Samorządy otrzymają środki, które nie wymagają żadnego wkładu własnego. Środki mogą być wydane nie tylko na nowe inwestycje, ale także na to, aby zrefundować wydatki poniesione na cyfryzację urzędów od lutego 2020 roku – mówił Janusz Cieszyński
Podkreślił jednocześnie, że w ramach wydatków pieniędzy z programu „Cyfrowa gmina” obowiązkowym elementem będzie audyt cyberbezpieczeństwa. Na przeprowadzenie takie audytu samorządy będą miały czas do września 2023 roku. - To jest niezwykle ważne, bo wyniki tych audytów zostaną skompilowane z całej Polski i przekazane do NASK-u, który zajmuje się wsparciem samorządów wówczas, gdy stanie się coś złego w cyberprzestrzeni - tłumaczył. - Zależy nam, żeby cyfryzacja i informatyzacja postępowała jak najszybciej. Pandemia pokazała, jak bardzo to jest ważne – dodawał Michał Dworczyk.
Na realizację programu przewidziano około 1 mld zł. Pieniądze będą w całości pochodziły z europejskiego funduszu ReactEU. Zostaną proporcjonalnie podzielonej pomiędzy wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w oparciu o dwa kryteria: liczbę mieszkańców oraz wartość współczynnika G, który zależy od wysokości dochodów podatkowych danej JST. Granty będą wynosiły od 100 tys. zł do 2 mln zł. – Ostatnie miesiące zmusiły społeczeństwo do przeniesienia wielu działań do sieci. Pokazały też, jak ważna jest cyfryzacja usług samorządowych i rozwój technologii. Ten grant to znaczące wsparcie w dalszej informatyzacji -– mówi burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz.
Za otrzymane pieniądze samorządy będą mogły sfinansować m.in. dalszą cyfryzację swoich urzędów, kupić sprzęt komputerowy dla jednostek podległych, przygotować urzędników do pracy z technologiami - wykupić szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, wyposażyć urzędy w programy wspierające cyfrowe bezpieczeństwo.
 
 
 
 
 

« Powrót

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30