Aktualności

Podziel się darem życia. Przed nami zbiórka krwi

Podziel się darem życia. Przed nami zbiórka krwi

12-10-2021

Krew jest najcenniejszym darem, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. Jednorazowo można jej oddać 450 ml. To wystarczy, by uratować trzy osoby. Już w środę 13 października na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zbiórka tego życiodajnego płynu. Szczególnie mile widziane są osoby z grupą 0 Rh+, której obecnie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu najbardziej brakuje.


Zbiórka odbędzie się w obiekcie wielofunkcyjnym na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej w godzinach od 9:30 do 13:30. 
Dawcą może zostać osoba od 18. do 65. roku życia, która:
waży co najmniej 50 kilogramów,
w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonywanych akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przechodziła żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi.
 
W dniu oddania krwi należy być wyspanym, wypoczętym i zdrowym, nie wykazywać objawów przeziębienia. Nie należy przyjmować żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety, czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego). Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, a w ciągu 24 godzin przed pobraniem krwi wypić ok. 2 l płynów. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.
 
 

« Powrót

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30