Aktualności

Linia dużych prędkości na Dolnym Śląsku – trwają konsultacje społeczne. Za nami spotkanie w Jaworzynie Śląskiej

Linia dużych prędkości na Dolnym Śląsku – trwają konsultacje społeczne. Za nami spotkanie w Jaworzynie Śląskiej

23-09-2021

To będzie ponad 60-kilometrowy odcinek łączący Żarów ze Świdnicą, Wałbrzychem i Lubawką na granicy polsko-czeskiej. Na terenie gminy Jaworzyna Śląska nowa linia kolejowa ma przebiegać przez Piotrowice Świdnickie, Nowice i Bolesławice. Obecnie trwają prace nad opracowaniem studium wykonalności. Za nami spotkanie konsultacyjne, na które zaprosiła odpowiedzialna za opracowanie studium firma BFF Sp. z o.o. oraz inwestor – Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o.

 
Spotkanie odbyło się w czwartek 22 września w hali widowiskowo-sportowej. Przedstawiciele wykonawcy oraz inwestora przedstawili główne założenia inwestycji oraz harmonogram planowanych prac.
 
 
W skład kolejowej inwestycji wejdą linie nr 267 i 268: Żarów–Świdnica–Wałbrzych–granica państwa. Cała ta kolejowa trasa to swoisty kręgosłup systemu kolejowego CPK. Będzie łączyła południowo-zachodnią Polskę z jej centrum, dzięki czemu skutecznie przysłuży się do walki z wykluczeniem komunikacyjnym w tej części kraju. Nowa linia kolejowa ma przebiegać przez teren naszej gminy – konkretnie przez sołectwa Piotrowice Świdnickie, Nowice, Bolesławice. 
 
 
Na przygotowanie studium wykonawca ma rok. Całkowita realizacja i rozliczenie umowy może potrwać dłużej, ponieważ w zakres przedmiotu zamówienia wchodzą także m.in. dokumentacja geologiczna i mapy do celów projektowych. Celem studium wykonalności jest m.in. wskazanie rekomendowanego przebiegu linii kolejowej. 
Obecnie trwają konsultacje społeczne w gminach objętych inwestycją. Po zebraniu wszystkich informacji i uwzględnieniu uwarunkowań projektowych na przełomie marca i kwietnia planowane są kolejne konsultacje, podczas których zostaną zaprezentowane 3 możliwe warianty przebiegu linii. 
Po kolejnej analizie we wrześniu 2022 r. zostanie przedstawiony jeden wariant inwestorski i poddany decyzji środowiskowej. Pierwsze roboty budowlane mają ruszyć w 2023 r. Odcinek zostanie uruchomiony jednocześnie z lotniskiem.
 
 
Jak informuje CPK, dzięki inwestycji skróci się czas przejazdu z Wałbrzycha: do Wrocławia do 40 min (dziś jedziemy ok. godziny), a do Warszawy – po wybudowaniu całej trasy – do 2 godz. 35 min, czyli ponad dwa razy krócej niż obecnie. Świdnica uzyska bezpośrednie połączenia dalekobieżne z czasem dojazdu do Warszawy w 2 godz. 25 min.
 
 
Program inwestycji kolejowych CPK #KolejNaPolske oznacza budowę na terenie województwa dolnośląskiego ok. 119 km nowych linii kolejowych i modernizację ok. 126 km tych istniejących. W zasięgu transportu kolejowego znajdzie się wtedy ok. 2,3 mln mieszkańców województwa.
 
Szczegółowe informacje na temat inwestycji są dostępne na stronie www.cpk.pl oraz na podstronie:
 
 
Wszelkie wątpliwości, informacje i zapytania należy przekazywać drogą mailową lub listowną – z uwzględnieniem tytułu „Studium Żarów – granica państwa” – na adres
BBF Sp. z o.o.
60-451 Poznań | Dąbrowskiego 461
bbf@bbf.pl
 
UCZESTNICY PROJEKTU:
INWESTOR:
Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o.
02-305 Warszawa | Aleje Jerozolimskie 142B
 
WYKONAWCA STUDIUM TECHNICZNO- EKONOMICZNO-ŚRODOWISKOWEGO:
BBF Sp. z o.o.
Dąbrowskiego 461
60-451 Poznań
tel: +48 61 665 93 12
tel: +48 61 665 93 13
www.bbf.pl
email: bbf@bbf.pl
 

« Powrót

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30