Aktualności

Niezwykła lekcja historii w Pastuchowie

Niezwykła lekcja historii w Pastuchowie

23-09-2021

Sala gimnastyczna zmieniona w pole bitwy, niezwykłe historyczne opowieści i uczniowie wcielający się w role dawnych żołnierzy – 18 września w Szkole Podstawowej w Pastuchowie odbyła się niecodzienna lekcja historii. Z cała pewnością, uczniowie zapamiętają ją na długo. 

 
W sobotę, 18 września 2021 roku sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej im. Świętego Mikołaja w Pastuchowie zamieniła się na kilka godzin w pole bitwy z czasów kampanii wrześniowej 1939 roku. Wszystko za sprawą Pawła Kuklińskiego, nauczyciela wychowania fizycznego, a prywatnie wielkiego pasjonata historii, który jest także aktywnym uczestnikiem rozgrywek wargaming’u, czyli gier wojennych rozgrywanych na stołach bitewnych. Bierze udział w turniejach krajowych i międzynarodowych. W 2019 roku w Serbii zajął 3. miejsce drużynowo, a we wrześniu tego roku został wicemistrzem Polski w grze Flames of War. Jak sam mówi, jest to nie tylko sposób na poznawanie historii, ale także trening charakteru i strategicznego myślenia. - Od jakiegoś czasu próbuję zainteresować uczniów grami bitewnymi – mówi Paweł Kukliński. – Zakupiłem część materiałów do modelarstwa. Od ubiegłego roku szkolnego spotykamy się z chętnymi uczniami i powoli zgłębiamy tajniki wargaming’u. 

18 września towarzyszył mu Michał Dardziński. Urodzony w siodle – jak zwykł się przedstawiać – przygodę z rekonstrukcją zaczął w 2011 roku, wstępując w szeregi Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich z Wrocławia. W latach 2015-2017 trenował łucznictwo konne, które stało się inspiracją do rozpoczęcia przygody z jazdą lekką okresu XVII w. Jest także miłośnikiem rajdów długodystansowych i gier bitewnych.
Obaj panowie, zapytani o cechy pasjonatów gier historycznych, mówią, że „znaczącą rolę odgrywają zdolności manualne i zmysł taktyczny”. Przygodę z historią można zacząć już od jednej paczki figurek. Uczestnik gry z czasem staje się takim małym „specjalistą” od historii.
Prowadzący wargamingową lekcję historii w Pastuchowie zadbali o jej odpowiednią oprawę. Były więc mundury i wyposażenie żołnierzy z czasów września 1939 roku. Właściwie ubrani i ciekawie opowiadający potrafili wprowadzić słuchaczy w historyczno-bitewny nastrój. Po prezentacji na temat wojny obronnej 1939 roku rozpoczęła się gra bitewna w systemie Wrzesień 1939, w czasie której uczestnicy mogli się wcielić w dawnych żołnierzy.
 
Źródło: SP Pastuchów
 

« Powrót

Galeria

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30