Aktualności

Weź udział w badaniach w kierunku wykrycia raka jelita grubego

Weź udział w badaniach w kierunku wykrycia raka jelita grubego

25-08-2021

Do końca września w Samorządowej Przychodni Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej można odebrać bezpłatne testy do samodzielnego pobrania próbki w kierunku wykrycia nowotworu jelita grubego. Badania realizowane są w ramach programu profilaktycznego realizowanego w oparciu o porozumienie gminy Jaworzyna Śląska z Urzędem Marszałkowskim. 


Program Profilaktyka Raka Jelita Grubego realizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu.
W ramach projektu mieszkańcy naszej gminy mogą wziąć udział w badaniach przesiewowych, które są pierwszym etapem diagnostyki raka jelita grubego. Mieszkańcy mają dostęp do bezpłatnych testów do samodzielnego pobrania próbki pod kątem wykrycia krwi utajonej. Testy można odebrać w Samorządowej Przychodni Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej
Pacjent wraz z pozytywnym wynikiem testu otrzyma informację, gdzie będzie mógł wykonać badanie kolonoskopowe. Pozwoli to na szybką diagnozę, a w szczególnych wypadkach kompleksowe leczenie w Dolnośląskim Centrum Onkologii.
 
W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:
osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną
 
- Z badań i statystyk wiemy, że pacjenci zgłaszający się do specjalisty, trafiają tam zdecydowanie za późno. Nasz projekt jest właśnie po to, by przesunąć moment wizyty u lekarza na wcześniejsze stadium zaawansowania choroby. Dzięki naszym działaniom do koalicji przystępują kolejne samorządy lokalne. Punktów na mapie Dolnego Śląska, gdzie mieszkańcy mogą odebrać darmowy test na krew utajoną w kale, ciągle przybywa. W projekt zaangażowane są również 4 podmioty marszałkowskie we Wrocławiu oraz wojewódzkie szpitale specjalistyczne w Legnicy, Wałbrzychu oraz Jeleniej Górze. Serdecznie zapraszam i zachęcam do skorzystania z profilaktyki raka jelita grubego. Dbajmy o swoje zdrowie - mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, pomysłodawca projektu.
 

« Powrót

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30