Aktualności

Las nie zniknie, planowane cięcia mają charakter pielęgnacyjny

Las nie zniknie, planowane cięcia mają charakter pielęgnacyjny

14-05-2021

Po wrześniowej wichurze las w gminie Jaworzyna Śląska wymaga przeprowadzenia prac porządkowych i pielęgnacyjnych. – Planowana wycinka nie będzie miała charakteru rębni zupełnych. To będą cięcia polegające na usuwaniu drzew uszkodzonych, osłabionych lub noszących znamiona chorobowe. Las zachowa swój charakter, wciąż będzie miejscem rekreacji – zapewnia nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnica Roman Bereźnicki. 

 
W ostatnich tygodniach wiele kontrowersji narosło wokół Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Świdnica na lata 2021 – 2030. Niektórzy z troską spoglądali na las w naszej gminie, który już i tak bardzo mocno ucierpiał wskutek wrześniowej nawałnicy. Nadleśnictwo Świdnica zapewnia jednak, że wszelkie prace planowane w obrębie naszego lasu będą miały charakter pielęgnacyjny. - Społeczeństwo na skutek tego, co w ostatnim czasie się działo z naszej woli i bez niej, mogło czuć się zaniepokojone. Nasze prace są reakcją na to, co się stało we wrześniu i musimy je wykonywać. Zdajemy sobie sprawę z oczekiwań, z tego, jak ważny jest las dla mieszkańców. Jest to miejsce wypoczynku i rekreacji i mamy tego świadomość. W związku z tym planowane zabiegi gospodarcze w drzewostanie uwzględnią te oczekiwania. Las nie zniknie, w tej chwili nie planujemy cięć zupełnych. Wszelkie zabiegi planowane mają charakter pielęgnacyjny. Pozostawienie lasu bez wycinki też nie jest dobre, musi być prowadzona bieżąca kontrola i pielęgnacja drzewostanu. Natomiast na pewno wszelkie planowane zabiegi w lesie w gminie Jaworzyna Śląska nie będą miały charakteru rębni zupełnych, to będą cięcia pojedynczych drzew osłabionych, noszących znamiona chorobowe – mówi nadleśniczy Roman Bereźnicki. 
Nadleśnictwo Świdnica jest w stałym kontakcie z władzami gminy Jaworzyna Śląska. Dowodem jest remont drogi za stadionem, a dokładnie odcinka łączącego główną drogę do Piotrowic Świdnickich z nowym osiedlem. Służy ona zarówno mieszkańcom, jak i leśnikom w pracach przy porządkowaniu terenu. W najbliższym czasie wspólnymi siłami zostanie wyremontowana kolejna droga – odcinek leśny, znajdujący się z prawej strony drogi na wyjeździe w stronę Piotrowic Świdnickich. Zostanie wykonana w takiej technologii jak odcinek przy stadionie. - Lasy mają pełnić charakter rekreacyjny. Mają być też bezpieczne i dostępne, mamy tego świadomość. Mieszkańcy naprawdę mogą spać spokojnie. Planowana gospodarka na pewno nie zmieni tego lasu na tyle, by przestał pełnić funkcję oczekiwaną przez społeczeństwo. Odtworzymy infrastrukturę drogową, ścieżki – zapewnia nadleśniczy.  - Jak sądzę, obecny niepokój wynika z niedoinformowania, dlatego zobowiązuję się, że o wszystkich planowanych pracach będę informował mieszkańców Jaworzyny Śląskiej poprzez spotkania bądź przez media – dodaje. 
Planowana wycinka drzew w lasach na terenie całego kraju wywołała emocje i dyskusje w wielu rejonach Polski. Do wielu nadleśnictw wpłynęły pisma od mieszkańców – wszystkie dokładnie takie same. Także do Nadleśnictwa Świdnica z terenu gminy Jaworzyna Śląska wpłynęło takie właśnie pismo.   
 

 

 

« Powrót

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30