Aktualności

Wielkanoc to święta wielkiej nadziei

Wielkanoc to święta wielkiej nadziei

01-04-2021

- Dobrze, że tęsknimy za Bogiem i drugą osobą. Kto tęskni, nie przestaje kochać. Mówmy o tej miłości Bogu i składajmy sobie życzenia – mówi proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP Arkadiusz Chwastyk, podpowiadając, jak dobrze przeżyć Wielkanoc w dobie pandemii. 


* Przed nami Wielkanoc – najważniejsze święta w kalendarzu liturgicznym kościoła katolickiego. Jak się dobrze do nich przygotować? 
- Jezus oddał życie za nas wszystkich, pokonał zło i śmierć, powrócił na nowo do życia. Tą drogą przechodzi też każdy z nas. Wtedy kiedy się nawracamy, kiedy żałujemy za grzechy, kiedy żyjemy nadzieją lepszego życia. Wielkanoc to święta wielkiej nadziei. Może w tym trudnym czasie epidemii jeszcze bardziej jej potrzebujemy? Nadziei na lepsze życie. W perspektywie wieczności może nam je zapewnić tylko Zmartwychwstały Jezus. Jak się przygotować do świąt? Po pierwsze, trzeba poszukać w swoim sercu pragnienia bycia bliżej Jezusa. Więcej o Nim myśleć, modlić się, rozważać Jego ofiarę i zwycięstwo. Po drugie, trzeba go zaprosić do swojego serca. Przede wszystkim przyjmując sakramenty święte. Stąd bardzo ważna jest spowiedź i komunia święta wielkanocna. Po trzecie, warto skorzystać z pomocy dostępnych w kościele nowoczesnych środków przekazu, umożliwiających rekolekcje przez radio czy internet. Transmitowane msze i nabożeństwa pomagają przeżywać miłość Boga, nawet będąc w domu. Trzeba tylko wielkodusznie znaleźć czas i chęci. Po czwarte, jeśli pragnę dobrze przeżyć święta, to tak naprawdę nie mogę tego czynić samemu. Trzeba pomyśleć o innych, dając im dobry przykład, zachęcając, podpowiadając, dając świadectwo swojej wiary i braterstwa poprzez pomoc, wsparcie czy poświęcony czas dla bliźnich. 

* Żyjemy w czasach pandemii. Wiele osób będzie musiało w tym czasie pozostać w domu. Co mogą zrobić, by się w tej sytuacji odnaleźć, jak przeżyć dobrze święta w domowym zaciszu?
- Święta poprzedza zawsze 40-dniowy post, który nawiązuje do 40-letniej wędrówki Izraelitów przez pustynię. Długo doświadczali braku bliskości Boga. W dobie epidemii też już długo doświadczamy podobnych uczuć, nawet w święta dla wielu tak będzie. Trzeba w głębi serca ufać, że Bóg nie opuści nikogo, ale swoją miłością i łaskami chce obdarować każdego człowieka, także i tych, którzy zostają w domu. Dobrze, że tęsknimy za Bogiem i drugą osobą. Kto tęskni, nie przestaje kochać. Żeby lepiej przeżyć święta w domu, warto o tym pamiętać i wytrwale próbować modlić się podczas transmisji w mediach. W sercu warto o tej swojej miłości i tęsknocie mówić Bogu. Ludziom zaś warto powiedzieć to przez telefon, czy też w jakiś inny sposób. Miejmy odwagę częściej do siebie dzwonić, częściej składać sobie życzenia. Czasem jeden krótki telefon będzie wielkim błogosławieństwem dla osoby samotnej. 
 
* Czego chciałby ksiądz życzyć parafianom z okazji Wielkanocy?
- Zmartwychwstały Jezus zaświadczył o wielkiej mocy Boga, który pokonał wszelkie zło, a nawet śmierć. Życzę, aby każdy mógł doświadczyć tej wielkiej Bożej mocy zwycięstwa nad swoimi słabościami. Niech Pan obdarzy wszystkich pokojem i nadzieją, że to, za czym tęsknimy, dzięki jego błogosławieństwu, doprowadzi nas do dobra. Życzę bliskości Boga i drugiego człowieka. Błogosławionych Świąt!
 
foto: Gość Świdnicki
 

« Powrót

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30