Aktualności

Rekordowa zbiórka krwi w Jaworzynie Śląskiej

Rekordowa zbiórka krwi w Jaworzynie Śląskiej

29-01-2021

29 dawców i 13 litrów oddanej krwi – to efekt zbiórki, jaka odbyła się 27 stycznia w Jaworzynie Śląskiej. To piękny gest, szczególnie w dobie pandemii, gdy krwi dramatycznie brakuje w regionalnych centrach krwiodawstwa. 

 
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu organizuje w naszej gminie zbiórki cyklicznie co 2 miesiące. Ostatnia odbyła się w środę 27 stycznia na stadionie w Jaworzynie Śląskiej. Chętnych do oddania krwi nie brakowało. - Do oddania krwi zgłosiło się 38 osób, krew oddało 29. Dzięki dawcom do potrzebujących trafi ponad 13 litrów krwi – informuje Natalia Kozdrowiecka z RCKiK w Wałbrzychu.
 
Kolejną zbiórkę krwi zaplanowano na 31 marca. 
Przypominamy, dawcą może zostać osoba od 18. do 65. roku życia, która:
waży co najmniej 50 kilogramów,
w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonywanych akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przechodziła żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi.
W dniu oddania krwi należy być wyspanym, wypoczętym i zdrowym, nie wykazywać objawów przeziębienia. Nie należy przyjmować żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety, czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego). Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, a w ciągu 24 godzin przed pobraniem krwi wypić ok. 2 l płynów. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.
 
26 stycznia zmieniły się uprawnienia przysługujące dawcom krwi. Weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2021r. poz. 159),  która uprawnia honorowych dawców krwi do 2 dni wolnego po oddaniu krwi i osocza. Dzień wolny przysługuje w dniu oddania oraz w dniu następnym. Ustawa wprowadziła także ulgę w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu drogowego (dotyczy to zarówno pociągów jak i autobusów) dla dawców krwi i osocza, którzy od ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego od 14 marca 2020r. oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników lub 3 razy osocze jako ozdrowieniec. Uprawnienie to przysługuje przez 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia. 
Nowe uprawnienia dla krwiodawców przysługują tylko w czasie zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
 
 
 

« Powrót

Galeria

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30