Aktualności

ZAKAZ SPALANIA ODPADÓW!

ZAKAZ SPALANIA ODPADÓW!

19-11-2020

Szanowni Mieszkańcy,
W związku z rozpoczętym okresem grzewczym przypominamy o ustawowym BEZWZGLĘDNYM ZAKAZIE SPALANIA ODPADÓW w piecach domowych oraz na terenie nieruchomości.


Informujemy, że zgodnie z art. 155 i art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 797 z późn.zm.) spalanie śmieci w piecach
i kotłowniach domowych oraz na wolnym powietrzu jest zabronione i karalne. Za złamanie przepisu:  


„Kto, wbrew przepisowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”

można zostać ukaranym mandatem w wysokości do 500 zł lun grzywną w wysokości do 5000 zł.

Przypominamy również, że od 1 lipca 2018 r. zgodnie z uchwałami antysmogowymi dla Województwa Dolnośląskiego obowiązuje zakaz spalania węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm (tj. miału węglowego) oraz węgla brunatnego i paliw stałych produkowanych
z wykorzystaniem tego węgla.

Większością osób kieruje chęć zaoszczędzenia  na opłatach za wywóz odpadów. Należy sobie zdać jednak sprawę z tego, że w ten sposób tony odpadów zamiast na wysypiska trafiają do naszych płuc. Paląc śmieci, nie pozbywamy się ich na zawsze. Niebezpieczne związki dalej pozostają w atmosferze, tylko przybierają inną – bardziej niebezpieczną postać.

Mieszkanie w sąsiedztwie osób niezdających sobie sprawy ze szkodliwości spalania odpadów, szczególnie tych z tworzyw sztucznych jest niezwykle uciążliwe. Nie tylko ze względu na nieprzyjemny zapach, czy brak możliwości przewietrzenia pomieszczeń w domu, ale przede wszystkim ze względu na niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Musimy pamiętać, że wdychając dioksyny nie od razu poczujemy się źle, ale za kilkanaście lat możemy zachorować na groźne choroby.

Pamiętajmy, że od jakości powietrza, którym oddychamy zależy nasze zdrowie i życie. Nie pozwólmy więc, by ktoś zatruwał środowisko, w którym żyjemy! Nie trujmy się sami!

W przypadku zaobserwowania negatywnych zjawisk jw. prosimy zgłaszać je bezpośrednio na Policję lub do Urzędu Miejskiego w Jaworzynie Śląskiej pod nr tel. (74) 84-89-310.
 

« Powrót

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30