Aktualności

101 lat Niepodległości Polski – relacja z obchodów święta

101 lat Niepodległości Polski – relacja z obchodów święta

12-11-2019

W miniony weekend obchodziliśmy sto pierwszą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Już w  piątek, o godz. 11.11 we szkołach naszej gminy rozbrzmiał hymn śpiewany przez uczniów i nauczycieli. Inicjatywa ta była ponowieniem ubiegłorocznego pomysłu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży - „Szkoła do hymnu”, czyli odśpiewania 4-zwrotkowego hymnu państwowego.


W niedzielę 10 listopada, na sportowo świętowali tenisiści stołowi. Już po raz trzynasty w Sali sportowej Szkoły Podstawowej odbył się Turniej Tenisa Stołowego, zorganizowany przez sekcję tenisa stołowego GLKS  Jaworzyna Śląska i SOKiBP, w którym wzięło udział ponad 30 zawodników z całego Dolnego Śląska. Rywalizacja przebiegała w kilku kategoriach, a najlepszym zawodnikiem wybrany został Tomasz Pieśla.

Uroczystości o bardziej oficjalnym charakterze odbyły się 11 listopada. Rozpoczęła ja uroczysta sesja Rady Miejskiej. Jej głównym celem było wręczenie tytułów honorowych „Zasłużony dla Gminy Jaworzyna Śląska”. Wyróżnienia te przyznali radni, a 11 listopada był odpowiednim dniem na ich wręczenie. Wśród osób uhonorowanych dominowali byli i obecni strażacy, a więc osoby poświęcające swój czas i wysiłek dla zapewnienia bezpieczeństwa w swoich lokalnych społecznościach. Tytuł honorowy odebrał również Pan Tadeusz Duśko, który od wielu lat jest sołtysem Nowic.

W ramach gminnych obchodów Święta Niepodległości, w Kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny, na którą licznie przybyli mieszkańcy Gminy Jaworzyna Śląska. Po Mszy i okolicznościowym przemówieniu Burmistrza Jaworzyny Śląskiej wszyscy zebrani udali się w pochodzi przy muzycznym akompaniamencie pod pomnik upamiętniający setną rocznicę odzyskania niepodległości, który rok temu został uroczyście odsłonięty. Pod pomnikiem przedstawiciele władz gminy w imieniu mieszkańców i swoim złożyli wiązanki kwiatów, a także krótkie okolicznościowe przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej Pan Artur Nazimek.

Obchody naszego narodowego święta, tradycyjnie zakończyły się na Stadionie Miejskim. Tam swój start oraz metę miał  Bieg Niepodległości. Sprzyjająca aura oraz pozytywne doświadczenia z ubiegłorocznych edycji sprzyjały frekwencji. Na starcie biegu zameldowało się ponad 200-stu uczestników. Podzieleni na trzy kategorie wiekowe, w okolicznościowych koszulkach, rywalizowali (w zależności od kategorii wiekowej) na trasie zorganizowanej na stadionie lub dłuższej biegnącej również leśnymi ścieżkami. Obyło się bez poważnych kontuzji. Miejsca nie były najważniejsze bowiem organizatorzy doceniali sam udział. Wśród wszystkich biorących udział w biegu rozlosowano nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów - Gminę Jaworzyna Śląska, firmę "Jako", Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina" sp. z o. o. oraz Restaurację „Magnolia Rast" w Jaworzynie Śląskiej. Po wysiłku na uczestników biegu i kibiców  czekał pyszny bigos oraz ciepłe napoje.

Święto Niepodległości było również okazją do wręczenia naszym strażakom ochotnikom nowozakupionego sprzętu (głównie pomp i pił), który udało się pozyskać w ramach programu „Mały Strażak”, przy dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Niech żyje Niepodległa Rzeczpospolita!
 

« Powrót

Galeria

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30