- Władze gminy
- Urząd Miejski
- O gminie
- Jednostki gminne
- Zamówienia publiczne
- Organizacje pozarządowe
- Źródła prawa
- Profilaktyka
- Lokalna Grupa Działania
- Rozmaitości Jaworzyńskie
- Polecane adresy
- Zagospodarowanie przestrz.
- Wnioski do pobrania
- Studium gm. Jaworzyna Śląska
- Plan miejscowy - Bagieniec
- Plan miejscowy - Jaworzyna Śląska
- Plan miejscowy - Pasieczna
- Plan Bagieniec Bolesławice Tomkowa
- Plan miejscowy - Piotrowice
- Plan miejscowy - Nowice
- Plan miejscowy - Pastuchów
- Plan miejscowy - Nowy Jaworów
- Plan miejscowy - Stary Jaworów
- Plan miejscowy - Witków
- Plan miejscowy - dla linii 400 kV
- Fundusze zewnętrzne
- Ochrona danych osobowych
- Invest in Jaworzyna
Aktualności
Porady prawne na nowych zasadach
06-02-2019
Od 1 stycznia 2019 r. weszła w życie zmiana ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Na jej mocy wprowadzona została jedna bardzo istotna zmiana dla obywateli. Dotychczas z nieodpłatnej pomocy prawnej mogli korzystać tylko Ci obywatele, którzy spełniali określone kryteria (np. dochodowe, czy kryterium wieku). Od 1 stycznia br. z nieodpłatnej porady prawnej będzie mógł skorzystać każdy, kto złoży oświadczenie, że nie jest w stanie samodzielnie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
W gminie Jaworzyna Śląska, miejsce i terminy udzielania porad nie uległy zmianie. Punkt, w którym przyjmują radcowie prawni mieści się w budynku dworca kolejowego przy ul. 1-go Maja 7 i jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 14:00 - 18:00, w tych godzinach czynny jest również telefon do punktu - 74 85 87 611.
Przyjmowanie zgłoszeń na nieodpłatne porady odbywa się telefonicznie pod specjalnie wyznaczonym do tego celu centralnym numerem telefonu 74 85 00 460 w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Świdnicy, tj. w dniach pon.- czw. od godz. 7.15 do 15.15 a w piątek w godz. 7.15-13.15.
Dodatkowo istnieje możliwość elektronicznej rejestracji wizyt za pośrednictwem platformy dostępnej pod linkiem https://enpp.pl/ewidencja/event/reservation/173
Co do zasady porady udzielane są osobiście w wyznaczonych punktach. Wyjątek stanowi usługa świadczona osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się. Takim uprawnionym usługi poradnicze mogą być udzielane za pośrednictwem telefonu i za pomocą innych środków porozumiewania się na odległość lub poza punktem.
W przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście (np. obłożnie chorych) możliwe jest udzielenie porady w ich aktualnym miejscu pobytu, w tym w ramach wizyty domowej.
Archiwum aktualności
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII