Aktualności

Szkoła z kluczem

Szkoła z kluczem

24-10-2017

W ramach projektu unijnego „Szkoła z kluczem” grupa uczniów klas gimnazjalnych spędziła sobotni dzień na warsztatach ekologicznych. Zajęcia rozpoczęły się poligonem naukowym w terenie, na którym poznali różne rodzaje roślin i ziół. Uczniów zaskoczyło wiele nowych i ciekawych informacji o tych roślinach. Dowiedzieli się między innymi, że z żołędzi można zrobić kawę i mąkę, a z liści jabłoni czarną herbatę. Próbowaliśmy również wielu jadalnych roślin i kwiatów, np. dziką marchew, czarny bez, nasturcję, która przypomina smakiem rzeżuchę.

Druga część zajęć odbyła się w „Zielonym Laboratorium”. Z zebranych w terenie owoców i ziół uczniowie zaparzyli pyszną herbatkę. Następnie wykonali ekologiczne mydełka według własnych pomysłów i wzorów: sosnowe, lawendowe, cynamonowe, różane i szałwiowe. Warsztaty zakończyły się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.  Uczniowie wrócili bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia. Całość warsztatów prowadził p. Maciej, absolwent naszej szkoły, który wykazał się dużym profesjonalizmem i zaangażowaniem.
Kolejne zajęcia odbyły się w poniedziałek 23. października w stajni Namilikowo. Pasjonaci koni z  naszej szkoły zwiedzili  stajnie oraz uczyli się  czyścić konie – szczotką włosianą i kopystką (do usuwania kamieni i brudu z kopyt).

Kiedy już konie były czyste i  nakarmione, zapoznali się z budową konia. Dowiedzieli się gdzie jest kolano, nadgarstek, nadpęcie, ostroga, pęcina, kłoda, kasztany, rzep, słabizna, kłęb czy grzywka. Przeszli też szybką naukę dosiadania konia.  Ostatnim punktem  warsztatów był pokaz lonżowania i poruszania się konia.  Podziękowania należą się właścicielom stajni oraz pani  instruktor Bogusi za umożliwienie przeprowadzenia ciekawych  i pasjonujących zajęć.


Lucyna Czwartacka-Luba
Jolanta Sołtys

« Powrót

Galeria

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30