Aktualności

Wizyta uczniów w partnerskiej gminie Pfeffenhausen

Wizyta uczniów w partnerskiej gminie Pfeffenhausen

23-10-2017

Uczniowie Szkoły Podstawowej z Jaworzyny Śląskiej uczestniczyli w dniach od 16 do 21 października w wymianie młodzieżowej, przebywając z wizytą w partnerskiej gminie Pfeffenhausen w Niemczech. Tydzień pobytu w Bawarii wypełniony był po brzegi wycieczkami, warsztatami i spotkaniami z ciekawymi ludźmi.

I tak we wtorek uczniowie wzięli udział w spotkaniu ze znanym pisarzem niemieckim o polskich korzeniach, panem Matthiasem Kneip’em, który wydał kilka książek na temat Polski. Jego wykład na temat różnic kulturowych pomiędzy Polską i Niemcami, nacechowany elementami humorystycznymi, otworzył tegoroczną wymianę. Na uroczystość  powitania naszych uczniów zostało zaproszonych wiele znanych w regionie osobistości, a honorowym gościem, który dokonał wpisu do księgi pamiątkowej szkoły w Pfeffenhausen, był konsul generalny Republiki Polskiej Pan Marek Osiak. Po uroczystości polscy i niemieccy uczniowie udali się na wycieczkę do Landshutu, podczas której poznali m.in. historię słynnego „Wesela Landshuckiego” z 1475 r. pomiędzy polską księżniczką – Jadwigą, córką króla Polski Kazimierza Jagiellończyka a księciem bawarskim, Jerzym Bogatym, na pamiątkę którego co cztery lata organizowane są w Ladshucie uroczyste obchody wesela na wzór średniowiecznej uroczystości. Zwiedzili również Zamek Trausnitz oraz Kościół Św. Marcina z najwyższą na świecie wieżą ceglaną.

Kolejny dzień pobytu upłynął na całodniowej wycieczce do Monachium. W jej programie wyjazdu znalazła się wizyta w Muzeum BMW, spacer po kompleksie sportowym „Olympiagelӓnde” oraz wjazd na słynną Wieżę Telewizyjną,  wizyta w Landtagu – siedzibie parlamentu landu bawarskiego oraz spotkanie z posłanką pochodzącą z gminy partnerskiej Pfeffenhausen, przejażdżka po przepięknym mieście oraz spacer po jego centrum. Na koniec wycieczki uczniowie mieli okazję zobaczyć trzecie na świecie pod względem atrakcyjności lotnisko w Monachium.

W czwartek, uczniowie odwiedzili historyczny Regensburg (Ratyzbona). Dzieje miasta przybliżył przewodnik, pokazując i opowiadając o najciekawszych zabytkach. Stare Miasto Ratyzbony, pochodzące ze średniowiecza, wpisane jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Spacer po licznych i zawiłych uliczkach miasta, przepełnionych zabytkowymi średniowiecznymi kamieniczkami z ciekawymi sklepikami i licznymi antykwariatami rozpoczął się zwiedzeniem Katedry Św. Piotra słynnej m.in. z największych wiszących organów na świecie, a zakończył wizytą w  centrum handlowym „Arkady”.

W piątek uczniowie wzięli udział w projekcie zorganizowanym i prowadzonym przez grupę artystyczną „Black & White”,  w ramach którego zetknęli się oni z muzyką i tańcem afrykańskim oraz problematyką współczesnej Afryki. Uczestniczyli w warsztatach tanecznych, perkusyjnych oraz wokalnych, a także wysłuchali kilku wykładów na temat działalności humanitarnej na rzecz głodujących i potrzebujących pomocy mieszkańców Afryki. Po południu odbył się festyn polsko-bawarski, zorganizowany przez rodziców uczniów biorących udział w wymianie. Wieczór pożegnalny uświetnił koncert grupy „Black & White” z udziałem wszystkich uczniów, którzy grali na bębnach, tańczyli w takt afrykańskich rytmów i śpiewali poznane podczas projektu piosenki.

W sobotę pełni cudownych wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia i przyjaźnie nawiązane w Pfeffenhausen, po długiej podróży uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami, cali i zdrowi wrócili do domów.

« Powrót

Galeria

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30