Aktualności

Patriotyczny wyjazd na Kresy

Patriotyczny wyjazd na Kresy

09-05-2017

Na zaproszenie Fundacji Studio Wschód oraz koordynatorów  akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”- Pani Grażyny Orłowskiej – Sondej i Pani Beaty Pawłowicz,  poczet sztandarowy Gimnazjum  nr 1 w Jaworzynie Śląskiej w składzie: Justyna Majborska, Wiktoria Młynarska i Bartłomiej Kańko oraz opiekunowie Anna Ryś i Wiesław Dybeł,  w dniu 1 maja wyjechali do Lwowa, by wziąć udział w patriotycznych  uroczystościach związanych z obchodami 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

We Lwowie  grupa odwiedziła polską Szkołę Średnią im. Marii Magdaleny. Następnie oddano hołd pomordowanym w 1941 r. na Wzgórzach Wuleckich polskim profesorom i członkom ich rodzin. Biało-czerwone wiązanki i wieńce uczniowie złożyli również pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Poczty sztandarowe ze szkół uczestniczących w akcji uświetniły Mszę św. odprawioną w intencji Ojczyzny w lwowskiej katedrze. Uroczyste i ciepłe spotkanie z Rodakami miało miejsce w parafii w Przemyślanach, miejscowości zamieszkałej przez wielu Polaków. Przekazanie przywiezionych z Polski prezentów, rozmowy i wspólna zabawa sprzyjały poznaniu się i nawiązaniu przyjaźni.
 

Najbardziej wzruszająca uroczystość odbyła się na Cmentarzu Orląt Lwowskich, na którym spoczywają  polegli w latach 1918 – 1920 młodzi obrońcy Lwowa. Tu,  przy Grobie Nieznanego Żołnierza, uczniowie pełnili honorową wartę. Złożono przywiezione z Polski wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze.
Wszystkie patriotyczne uroczystości uświetniła obecność  pocztów sztandarowych ze szkół, które wzięły udziały w wyprawie na Kresy.
Ten wyjazd jest wielkim wyróżnieniem dla całej społeczności jaworzyńskiego gimnazjum, które znalazło się w gronie 10 dolnośląskich i opolskich szkół najbardziej zaangażowanych w działania na rzecz akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Anna Ryś

« Powrót

Galeria

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30