Aktualności

Wizyta przyjaciół z Pfeffenhausen

Wizyta przyjaciół z Pfeffenhausen

18-10-2016

Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śl. gościło grupę dwudziestu uczniów wraz z opiekunami ze szkoły partnerskiej w Pfeffenhausen, w Niemczech. Dyrekcja i nauczyciele przygotowali na tę okazję interesujący program wymiany, w którą aktywnie włączyli się uczniowie jaworzyńskiego gimnazjum.


Dwunastu uczniów z Bawarii przyjęły polskie rodziny, a pozostali nocowali wraz ze swoimi  opiekunami w Schronisku Młodzieżowym w Świdnicy. Podczas wymiany partnerskiej mieli oni okazję poznać kulturę naszego kraju,  zwyczaje panujące w polskich domach, a także zwiedzić najpiękniejsze i najciekawsze miejsca naszego regionu.

W drugim dniu pobytu uczestnicy wymiany poznali proces produkcyjny w Fabryce Porcelany Stołowej  „Karolina”, jak również odwiedzili Muzeum Kolejnictwa i Techniki w Jaworzynie Śl. Odbyli również spotkanie z przedstawicielami władz miasta i poznali bliżej  naszą gminę. Kolejnym punktem programu była lekcja historyczna w Muzeum Gross Rosen, a następnie wizyta w  Kościele Pokoju w Świdnicy – perełce Dolnego Śląska.

W trakcie pobytu w Polsce odbyła się również bardzo ciekawa wycieczka do Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Uczestników zachwyciły nowoczesne budowle miasta, m.in. mieli oni okazję wjechać na 49 piętro  Sky Tower, skąd podziwiali panoramę miasta. Odbyła się również przejażdżka po mieście, a następnie spacer po centrum  w towarzystwie przewodnika, który przybliżył historię miasta i jego najważniejszych zabytków. Wrażenie na naszych gościach wywarł również Ostrów Tumski oraz wrocławski Rynek, na którym podczas przerwy obiadowej można było skosztować polskich specjałów, np. wyśmienitych pierogów w  znanej pierogarni. Oczywiście nie obyło się bez zakupów pamiątek z Polski. 

Bardzo istotnym punktem programu wymiany były warsztaty z komunikacji językowej w Krzyżowej. Uczniowie uczestniczyli m.in. w animacjach językowych, podczas których mogli się lepiej poznać i doskonalić władanie obcymi językami. Poznali też historię rodziny von Moltke i zwiedzili jej dworek, a obecnie przepiękną  posiadłość Fundacji „Krzyżowa”.

W ostatnim dniu wymiany podsumowano spotkanie na uroczystym obiedzie w gimnazjum, któremu towarzyszył program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i gimnazjalistów. Podczas pożegnania w niejednym oku zakręciła się łza. Nawiązane przyjaźnie z pewnością zaowocują w przyszłości dobrymi stosunkami naszych gmin partnerskich. Pamiętajmy, iż takie projekty mają ogromne znaczenie dla budowania wspólnoty europejskiej.

 

Barbara Dzikowska – koordynator wymiany

« Powrót

Galeria

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30