Aktualności

Wystawa „Pociąg do historii” w Świdnicy

10-06-2008


Od 14.06 do 18.06 na dworcu Świdnica Miasto będzie można zwiedzać multimedialną wystawę „Pociąg do historii”. Tematyka ekspozycji obejmuje historię ziem zachodniej Polski od 1939 do 2007 r.

 

„Pociąg do historii”, pierwsza w Polsce podróżująca wystawa ulokowana w wagonach została zorganizowana przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia.
Ekspozycja prezentuje najważniejsze wydarzenia w powojennych losach ziem zachodnich. Historyczny i kulturowy dorobek społeczności tych terenów ukazany jest za pomocą nowoczesnych i ciekawych form, jak np. prezentacje multimedialne, gra komputerowa, quiz, zabytkowe eksponaty, kopie autentycznych dokumentów, prasy i plakatów z danego okresu itp.
Pociąg przyjeżdża do wybranych miejscowości na okres kilku dni. Podczas tego postoju wystawa jest otwarta dla zwiedzających, którzy mogą również uczestniczyć w towarzyszącym jej programie edukacyjnym i kulturalnym (np. lekcje „żywej historii” dla szkół, pokazy filmów, wieczory wspomnień dla okolicznej ludności).
Jednym z fundamentów ekspozycji są relacje ludzi, zwykłych obywateli, którzy byli świadkami bądź współuczestniczyli w ważnych wydarzeniach, mających miejsce na terenach zachodniej Polski w ostatnich dziesięcioleciach. Dlatego do specjalnie przystosowanego wagonu można przynosić i kopiować własne pamiątki (zdjęcia, dokumenty itp.), które następnie trafią do archiwum Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” w ramach prowadzonego przez cały rok programu „Świadkowie Historii”.
W zeszłym roku „Pociąg do historii” odwiedził trzy stacje – Malczyce, Jelcz-Laskowice i Wałbrzych, prezentację zakończył krótki postój na Dworcu Głównym we Wrocławiu.

 

« Powrót

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30