- Władze gminy
- Urząd Miejski
- O gminie
- Jednostki gminne
- Zamówienia publiczne
- Organizacje pozarządowe
- Źródła prawa
- Profilaktyka
- Lokalna Grupa Działania
- Rozmaitości Jaworzyńskie
- Polecane adresy
- Zagospodarowanie przestrz.
- Wnioski do pobrania
- Studium gm. Jaworzyna Śląska
- Plan miejscowy - Bagieniec
- Plan miejscowy - Jaworzyna Śląska
- Plan miejscowy - Pasieczna
- Plan Bagieniec Bolesławice Tomkowa
- Plan miejscowy - Piotrowice
- Plan miejscowy - Nowice
- Plan miejscowy - Pastuchów
- Plan miejscowy - Nowy Jaworów
- Plan miejscowy - Stary Jaworów
- Plan miejscowy - Witków
- Plan miejscowy - dla linii 400 kV
- Fundusze zewnętrzne
- Ochrona danych osobowych
- Invest in Jaworzyna
Aktualności
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
29-02-2016
Dzień 1 marca jest świętem państwowym od 2011 roku. Droga to ustanowienia tego święta była długa. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w jednej ze swoich uchwał w 2001 roku, docenił „zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski”, jednak w ślad za tym nie podjęto dalszych działań legislacyjnych.
W 2009 roku przedstawiciele organizacji kombatanckich, skupiających głównie żołnierzy takich formacji jak: Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Ruch Oporu Armii Krajowej, Narodowe Sił Zbrojne, Konspiracyjne Wojsko Polskie i innych wraz z władzami samorządowymi miasta Opola wyszły z inicjatywą ustanowienia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. Pomysł wsparły kluby parlamentarne Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej.
Z inicjatywą ustawodawczą wystąpił ś.p. prezydent Lech Kaczyński i była to jedna z ostatnich jego inicjatyw ustawodawczych, podjęta tuż przed tragiczną śmiercią. Sejm 3 lutego 2011 r. przyjął ustawę niemal jednogłośnie. Za jej uchwaleniem głosowało 406 posłów na 417 głosujących. Ustawę, w dniu 9 lutego 2011 r. podpisał prezydent Bronisław Komorowski. W preambule do niej zapisano: „W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
Archiwum aktualności
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII