Aktualności

Gimbus dla Jaworzyny

Gimbus dla Jaworzyny

07-08-2008

Wszystko wskazuje na to, że po kilkuletnich staraniach gmina Jaworzyna Śląska otrzyma wreszcie nowego gimbusa.

Już w zeszłym roku nowy autokar miał trafić do naszej gminy jednak unieważnienie przetargu opóźniło załatwienie tej sprawy aż do tej pory. Duży udział w doprowadzeniu do pomyślnej decyzji miał ówczesny poseł na Sejm RP, a obecny wicestarosta naszego powiatu Pan Ryszard Wawryniewicz. W tym roku, nic nie powinno już stanąć na przeszkodzie aby dzieci i młodzież z terenu naszej gminy były dowożone na zajęcie lekcyjne nowym Autosanem.

 

Tekst ze strony internetowej www.samorzad.pap.pl

Do gmin trafi w tym roku 65 nowych gimbusów z przetargu rozstrzygniętego przez MEN. Publikujemy listę samorządów, które otrzymają pojazdy.

W lipcu MEN rozstrzygnął przetarg na zakup 65 nowych szkolnych autobusów do przewozu uczniów. Na ten cel resort przeznaczył prawie 22,5 mln zł. Autobusy dostarczy Autosan i Polskie Autobusy Sp. z o.o. Najwięcej nowych pojazdów dowożących dzieci do szkół trafi do gmin z województwa mazowieckiego.

  • Umowa została podpisana 1 sierpnia. Gimbusy mają zostać dostarczone do gmin w ciągu 90 dni od tej daty. Jest jednak szansa, że pierwsze gimbusy trafią do gmin już pod koniec sierpnia, przed rozpoczęciem roku szkolnego - poinformowano nas w Biurze Prasowym MEN.

W przyszłym roku MEN chce przeznaczyć na zakup autobusów 31 mln zł. Gimbusy nadal będą kupowane centralnie, choć kierownictwo MEN wcześniej deklarowało chęć przekazania tego zadania gminom.

  • Intencją obecnego kierownictwa resortu edukacji jest decentralizacja zadań oświatowych, również decentralizacja centralnych zakupów – zapewniała nas wiceminister edukacji Krystyna Szumilas.

Aby przekazać to zadanie gminom resort edukacji powinien najpierw przygotować odpowiednie przepisy prawne, a resort finansów zgodzić się na zmiany w budżecie.

Zdaniem samorządowców warto, aby środki trafiały bezpośrednio do samorządów, bo czasy, kiedy organizowały dowóz uczniów do szkół własnymi autobusami odchodzą w zapomnienie. - Taki dowóz jest zdecydowanie bardziej kosztowny i mniej korzystny dla gmin niż np. wynajęcie do tego zdania firmy transportowej. Przydział „gimbusów'” to było zawsze polem działanie parlamentarzystów – uważają nasi czytelnicy.


Program centralnego zakupu autobusów realizowany jest przez MEN od 1999 r. Gimbusy przekazywano gminom, które mają najniższe dochody własne, a przy tym znacząco udoskonaliły swoją sieć szkolną. Do tej pory do gmin trafiło 1334 takich pojazdów. Jeszcze kilka lat temu administracja rządowa zamawiała średnio 100 – 150 gimbusów rocznie.

Poniżej do pobrania wykaz gmin, którym został przyznany autobus szkolny w 2008 r.

Załączniki:

« Powrót

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30