Aktualności

„Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” - apel do miłośników Kresów

 „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” - apel do miłośników Kresów

28-10-2013

W lipcu 2014 roku po raz piaty uczniowie dolnośląskich szkół wyjadą na Ukrainę w celu ratowania polskich cmentarzy niszczejących za naszą wschodnią granicą. Podczas ostatnich wakacji 700 wolontariuszy pracowało przy porządkowaniu 52 polskich nekropolii pozostawionych na Kresach.

Dzięki ich pracy te cmentarze ocalały i odzyskały dawny blask. W tym roku do pracy chce wyjechać około 1000 młodych Dolnoślązaków. Będą pracowali na 100 czekających na ratunek miejscach spoczynku naszych bohaterów i zwykłych mieszkańców Kresów, położonych w wielu zakątkach Ukrainy – w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, Winnicy, Łucka, na Podolu i Wołyniu. Polskie cmentarze – opuszczone i zapomniane czekają na naszą pomoc i pamięć.

Akcja, finansowana z datków ludzi dobrej woli i wielkiego serca, zyskuje wsparcie duchowe od wielu środowisk. Wspierana jest przez Wrocławską Kurię, kardynała Henryka Gulbinowicza, Urząd Wojewódzki i Urząd Marszałkowski we Wrocławiu, Burmistrza Jaworzyny Śląskiej Pana Grzegorza Grzegorzewicza, wrocławskie Kuratorium Oświaty oraz przez coraz szersze grono innych osób i instytucji. Inicjatorką i organizatorką akcji jest redaktor programu Studio Wschód - pani Grażyna Orłowska – Sondej z wrocławskiej telewizji. Od 3 lat w tym wielkim i szlachetnym przedsięwzięciu bierze udział młodzież z Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej. Dla uczniów jest to wielka lekcja patriotyzmu, okazja do poznania historii swoich rodzin, ale również historii naszego narodu.

W dniu 1 listopada nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice będą kwestowali na cmentarzach położonych na terenie parafii Jaworzyna Śląska, Pastuchów, Milikowice oraz Wierzbna. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na wyjazd jaworzyńskich gimnazjalistów - wolontariuszy na Ukrainą w roku 2014. Będą tam porządkowali i ratowali przed zniszczeniem groby naszych Rodaków. Za część zebranej kwoty sfinansowany będzie też transport 100 000 zebranych przez dolnośląską młodzież zniczy, które 1 listopada zapłoną na polskich cmentarzach pozostawionych za naszą wschodnią granicą, na wielu z nich zapewne po raz pierwszy od wielu, wielu lat.

Zwracamy się z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli, aby w dniu 1 listopada, w dniu pamięci o Zmarłych, wsparli akcję wrzucając datki do puszek wolontariuszy.

Posiadamy zgodę na przeprowadzenie kwesty wydaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.


Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie
Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej


Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie: www.studiowschod.pl
 

« Powrót

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30