Aktualności

Podsumowanie IV edycji akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"

Podsumowanie IV edycji akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"

20-05-2013

17 maja na wrocławskim Rynku miała miejsce szczególna uroczystość - podsumowanie IV edycji akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Zostali na nią zaproszeni wszyscy, którzy związali się z tym wielkim i szlachetnym przedsięwzięciem oraz aktywnie działali na jego rzecz.

Z gminy Jaworzyna Śląska w uroczystościach wzięli udział: Burmistrz Pan Grzegorz Grzegorzewicz, Dyrektor Gimnazjum Pan Krzysztof Sołtys, poczet sztandarowy, uczniowie oraz koordynatorzy akcji na terenie gminy – p. Anna Ryś i p. Wiesław Dybeł.

Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznych wakacji grupa jaworzyńskich gimnazjalistów - wolontariuszy pracowała na cmentarzu w Latyczowie na Podolu odnawiając i ratując przed całkowitym zniszczeniem groby naszych Rodaków.

Spotkanie rozpoczęło się paradą ponad 200 pocztów sztandarowych ze szkół Dolnego Śląska. Wszystkim uczestnikom akcji podziękowania złożyli: Prezydent Wrocławia Pan Rafał Dutkiewicz, Kurator Oświaty we Wrocławiu Pani Beata Pawłowicz, gość honorowy i patron akcji Kardynał Henryk Gulbinowicz oraz Pani Grażyna Orłowska-Sondej - inicjatorka i organizatorka tego wielkiego przedsięwzięcia.

Ważnym punktem programu spotkania na wrocławskim Rynku było ogłoszenie wyników zbiórki pieniędzy na tegoroczny wyjazd na Kresy. Jaworzyńskie gimnazjum w tym rankingu zajęło II miejsce wśród kilkuset dolnośląskich szkół biorących udział w akcji. Zebraliśmy 7143,50 zł.

Na ręce Pana Dyrektora Krzysztofa Sołtysa podziękowania złożyły: Pani Kurator Beata Pawłowicz i Pani Grażyna Orłowska - Sondej.

Pieniądze zebrano podczas kwest przeprowadzonych na cmentarzach i w kościołach. Konto akcji zasilili również nauczyciele i uczniowie jaworzyńskiego gimnazjum. Należy przypomnieć, że całość kosztów związanych z wyjazdem na Kresy pokrywana jest ze składek ludzi dobrej woli. W tym roku uczniowie dolnośląskich szkól zebrali ponad 150 tysięcy złotych.

Po części oficjalnej nadszedł czas na wielki kresowy koncert galowy. Podziwialiśmy występy wielu zespołów wokalno - tanecznych. Jednym z nich był zespół "Sołonczanka" z polskiej wsi Nowy Sołoniec z Rumunii. Na czas pobytu w Polsce grupa ta znalazła gościnę w domach rodzinnych naszych uczniów. Chętnych do zaopiekowania się gośćmi nie brakowało. Członków zespołu w swoich domach gościli: Państwo Polczyńscy, Państwo Kańkowie, Państwo Brzegowi, Państwo Karpińscy, Państwo Sawkowie, Państwo Żelaźni, oraz Państwo Rajkowscy.
Dobra znajomość języka polskiego gości ułatwiła nawiązanie przyjaźni z uczniami naszego gimnazjum.
Dyrekcja i grono pedagogiczne serdecznie dziękują wszystkim Rodzinom za pomoc w zorganizowaniu pobytu zespołu w Polsce.

Goście pobyt w Polsce spędzili bardzo pracowicie. Pięć razy zaprezentowali się przed dolnośląską publicznością. Występowali na galowym koncercie kresowym na wrocławskim Rynku, w Bystrzycy Oławskiej oraz w Jaworzynie Śląskiej.

Ich występ w naszym mieście był podziękowaniem dla wszystkich osób, które przyczyniły się do tego, że akcja "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" tak pięknie się rozwija oraz dla rodzin, które udzieliły im gościny na czas pobytu w Polsce. Mimo napiętego harmonogramu występów, nasi goście mieli także czas na poznanie historii i walorów gminy oraz powiatu świdnickiego. Odwiedzili między innymi Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

Akcja MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA to szereg przedsięwzięć, w które zaangażowanych zostało wiele osób. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji: tym, którzy wrzucali datki do puszek, kupili kalendarze kresowe oraz tym, którzy kwestowali i pozwolili na zorganizowanie zbiórek na terenie gminy i powiatu.

To dzięki ludziom dobrej woli ocaleją groby naszych Rodaków pozostawione za wschodnią granicą Polski, które i w tym roku będą porządkować uczniowie i nauczyciele z naszego gimnazjum.

przygotowała
Anna Ryś

« Powrót

Galeria

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30