Aktualności

Konkurs na Marzannę

Konkurs na Marzannę

20-02-2013

Chociaż za oknem prószy śnieg i zima nie odpuszcza, to SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej już szykuje się do nadchodzącej wiosny i zaprasza wszystkich uczniów szkół i placówek wychowawczych z terenu Gminy Jaworzyna Śląska do wzięcia udziału w konkursie na najładniejszą i pomysłowo wykonaną Marzannę.

Marzanna to nazwa kukły, którą w rytualny sposób palono bądź topiono, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w tradycyjnych, polskich obrzędach, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak, z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas imprezy, która odbędzie się 16 marca br. (sobota) w godzinach od 14:00 do 17:00 na placu przy ulicy Towarowej (za Kościołem). Podobnie jak w latach ubiegłych oprócz rozstrzygnięcia konkursu, nie zabraknie także innych atrakcji. Specjalnie na tę okazję SOKiBP i Klub Młodzieżowy przygotowują zabawy i mini-konkursy dla młodszych i starszych. Tradycyjnie także będzie można upiec sobie kiełbaskę na ognisku.

Termin zgłaszania prac upływa 13 marca br., a z Regulaminem Konkursu można zapoznać się na stronie SOKiBP: www.sokibp.jaworzyna.net
 

« Powrót

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30