Aktualności

Ojczyzna to ziemia i groby

Ojczyzna to ziemia i groby

20-07-2012

Dobiegła końca tegoroczna społeczna akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Dzięki zaangażowaniu naszych gimnazjalistów i ich opiekunów, jak również wsparciu mieszkańców naszej gminy, stare groby w dzisiejszej Ukrainie mają szansę przetrwać kolejne lata.

        Po wielu tygodniach przygotowań nadszedł czas wyjazdu na Kresy. Wcześniej ustalono, że miejscem pobytu i pracy naszej grupy będzie miejscowość Lataczów, niedaleko Chmielnickiego na Podolu. Tam, w Sanktuarium Matki Boskiej Latyczowskiej, zorganizowane zostały noclegi i posiłki.
        Stan, w jakim znajdował się cmentarz przeszedł nasze wyobrażenia. Zastaliśmy zarośnięte groby, pokryte trawami, krzakami i różnego rodzaju chwastami. Niektóre były tak wysokie, że trudno było dostrzec pośród nich blisko dwumetrowe grobowce i pomniki. Zakres prac wyznaczył nam ks. Proboszcz Adam Przywuski, gospodarz latyczowskiego sanktuarium.

        Wzięliśmy się od razu do pracy. W trakcie tygodnia udało się uporządkować, a często nawet przywrócić do istnienia ponad 100 mogił. Odsłaniane nagrobki ukazywały kolejne polskie nazwiska: Baczyńskich, Przestrzelskich, Kosceckich, Wójcików, Niedźwieckich - to tylko niektóre z nich.
W trakcie jednego z dni pracy odwiedzili nas: Marszałek Województwa Pan Rafał Jurkowlaniec, Kurator Oświaty we Wrocławiu Pani Beata Pawłowicz, polski Konsul Generalny RP z Winnicy Pan Krzysztof Świderek oraz Pani Grażyna Orłowska-Sondej z ekipą Telewizji Wrocław.

Na dwa ostatnie dni dołączyli do nas przedstawiciele władz gminy: Burmistrz Pan Grzegorz Grzegorzewicz oraz sekretarz gminy Pan Tomasz Strzałkowski, którzy aktywnie włączyli się w porządkowanie latyczowskiego cmentarza.

Na zakończenie prac odmówiliśmy wspólnie modlitwę, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na odnowionych grobach i na grobowcu polskich żołnierzy, którzy w 1920 roku polegli w Latyczowie stawiając opór nacierającym bolszewikom.

Chwile wolne od pracy przeznaczaliśmy na zwiedzanie. W niedzielę udaliśmy się do Kijowa, zobaczyliśmy również Kamieniec Podolski i Winnicę. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się we Lwowie, odwiedzając Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich.

Tak sprawne zorganizowanie każdej wolnej chwili nie byłoby możliwe, gdyby nie świetna orientacja w ukraińskich uwarunkowaniach jednego z opiekunów grupy, nauczyciela gimnazjum - Pana Wiesława Dybła.

Podziękowania należą się również naszym kierowcom – Dariuszowi Luberowi i Wojciechowi Orłowskiego, którzy aktywnie włączyli się do porządkowania latyczowskiej nekropolii.
Nasz pobyt na Ukrainie był niepowtarzalną lekcją historii i patriotyzmu.


przyg. Anna Ryś
 

« Powrót

Galeria

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30