Aktualności

Telewizja Wrocław z wizytą w jaworzyńskim gimnazjum

Telewizja Wrocław z wizytą w jaworzyńskim gimnazjum

26-03-2012

W dniu 15 marca miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Do Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej przyjechała ekipa telewizyjna z Telewizji Wrocław wraz z dziennikarką panią Grażyną Orłowską – Sondej, autorką programu Studio Wschód.

Powodem ich wizyty było włączenie się szkoły do akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” i rozpoczęcie zbiórki pieniędzy na ratowanie polskich cmentarzy znajdujących się na Kresach.
Podczas spotkania z uczniami pani Grażyna Orłowska – Sondej opowiedziała o prowadzonej od kilku lat akcji i o jej efektach. Do tej pory, dzięki ofiarności Dolnoślązaków, udało się ocalić 17 nekropolii, na ratunek czekają kolejne.
Na Dolnym Śląski żyje około 1 mln Kresowian. Wśród często zapomnianych i zdewastowanych grobów znajdują się mogiły dziadów i pradziadów młodych mieszkańców naszego województwa. Dlatego też gimnazjalna młodzież wraz z nauczycielami zdecydowali się wziąć udział w ich ratowaniu.
- Chcemy pokazać, że pamiętamy o swoich przodkach- powiedziała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Ada Kaszubowska. - Wiem, że moi dziadkowie pochodzą z Kresów. Powinniśmy pamiętać o swoich korzeniach.
- To patriotyzm, dbałość o tradycje, także chęć pokazania Polakom, którzy żyją na Ukrainie, że pamiętamy o nich i mogą liczyć na nasze wsparcie – mówili inni uczniowie.
Przed kamerami wystąpił także dyrektor szkoły – pan Krzysztof Sołtys, który podkreślił rolę wychowania patriotycznego. Wspominał o innych programach i projektach dotyczących tego tematu, które realizowane są w Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej.
W spotkaniu wziął również udział burmistrz Jaworzyny Śląskiej pan Grzegorz Grzegorzewicz, któremu temat jest szczególnie bliski, bowiem jego przodkowie pochodzą
z terenów dawniej należących do Polski, a dzisiaj znajdujących się na terenie Ukrainy.
Należy mieć nadzieję, że do akcji zainicjowanej w jaworzyńskim gimnazjum dołączą również mieszkańcy naszej gminy.
Oprac. A. Ryś

Relację z wizyty Telewizji Wrocław można zobaczyć na stronie
www.tvp.pl/wroclaw/publicystyczne/studio-wschod/wideo

« Powrót

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30