Aktualności

Dożynki Gminne 2011

Dożynki Gminne 2011

31-08-2011

Już po żniwach, więc zgodnie z tradycją, w ubiegłą niedzielę odbyły się dożynki-święto podczas którego rolnicy dziękują za zebrane plony. Tegoroczne dożynki odbyły się na boisku sportowym w Nowicach. Zainaugurowała je Msza Święta w intencji rolników, w trakcie której zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Burmistrz Gminy Jaworzyna Śląska Pan Grzegorz Grzegorzewicz podziękował rolnikom za trud i pełną wysiłku pracę.

Wraz z rolnikami świętowali licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy, a także delegacje z miast partnerskich: Teplice nad Metuji i Pfeffenhausen. Gospodarze i organizatorzy zadbali o to, by nikt się nie nudził.
Smakosze spróbować mogli przepysznych potraw, takich jak: pierogi, przysmaki z grilla, bigos, gulasz, wyroby własne w postaci serów, chleba i smalcu. Fani słodkości wybierać mogli wśród różnorodnych ciast oraz miodu i konfitur, a amatorzy szlachetnych trunków degustowali się winem i nalewkami.

To wszystko znajdowało się na dziesięciu przepięknie ozdobionych sołeckich stoiskach dożynkowych. Zaskakujące pomysły, wspaniałe ekspozycje i dekoracje, a także różnorodność i oryginalność potraw przysporzyły Jury konkursów na najładniejsze stoisko i najlepszy produkt lokalny ogromnych kłopotów. Jednak komisja zdecydowała, że nagrody (sprzęt AGD) ufundowane przez Lokalną Grupę Działania "Szlakiem Granitu" za najładniejsze stoisko powędrują do zwycięzców:
Piotrowic Świdnickich (I miejsce), Pastuchowa (II miejsce) i Starego Jaworowa (III miejsce). W konkursie na najlepszy produkt lokalny I miejsce zdobyła Pasieczna, II miejsce Milikowice a III miejsce Bolesławice.

Warto zauważyć, że w przygotowywaniu dożynkowych wystaw i potraw zaangażowani byli również młodzi mieszkańcy wsi. Kto ceni rozrywkę mógł zobaczyć scenki kabaretowe i posłuchać pieśni ludowych w wykonaniu Związku Emerytów i Rencistów.
Znalazło się też coś dla lubiących rywalizację, bowiem w konkury stanęły wszystkie wsie. Był wyścig na szczudłach, rzut kaloszem, jazda na rowerze, picie piwa przez smoczek i chyba najbardziej zabawna konkurencja tzw. ''kręciołek". Turniej pod sędziowskim okiem przedstawicieli Samorządowego Ośrodka Kultury wygrała wieś Pasieczna, która wyprzedziła gospodarzy z Nowic i Tomkową. Zwycięzcy odebrali nagrody i dyplomy z rąk Burmistrza Jaworzyny Śląskiej, Zastępcy Burmistrza i Dyrektora SOKiBP.

Jak co roku dużych wrażeń dostarczyła uczestnikom loteria fantowa. Sprzedano wszystkie losy, a wśród nagród głównych znalazły się...gołębie w klatce, którym nowa właścicielka podarowała wolność.
Dzieci mogły zjeżdżać na olbrzymiej zamkowej zjeżdżalni, skakać na trampolinie, a dorośli postrzelać na strzelnicy.

Przy tak dużej ilości atrakcji czas płynął bardzo szybko, a gdy zapadł zmrok, rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu MaxiMuz i trwała do późnej nocy.

« Powrót

Galeria

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30