Aktualności

Pierwsza jazda LS60 SMKJ

 Pierwsza jazda LS60 SMKJ

19-03-2009

Z pewnością wielu z mieszkańców naszego miasta zauważyło w okolicy przejazdu kolejowego na ulicy Wolności stojącą od pewnego czasu lokomotywkę. Lokomotywa spalinowa serii Ls60-5927 jest nowym nabytkiem Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej.

 

Wyprodukowana w Chrzanowie w 1961 r. maszyna przez 40 lat pracowała w… cukrowni. Historia lokomotywy związana jest z Cukrownią Ziębice, w której pracowała do końca istnienia tego zakładu - do roku 2001. Stowarzyszenie zainteresowało się niszczejącym zabytkiem i po negocjacjach z jej obecnym właścicielem (firmą PRPH Ziębice) maszyna trafiła do Jaworzyny Śląskiej.

Inną akcją jaworzyńskich pasjonatów była sprawa bocznicy kolejowej, biegnącej z Jaworzyny Śląskiej do Pastuchowa gdzie mieściła się Cukrownia Pastuchów. Torowiska o łącznej długości 4,8 km zbudowano na przełomie lat 40 i 50. Ich zadaniem było połączenie cukrowni ze stacją węzłową w Jaworzynie Śląskiej. W okresie świetności transportowano tędy materiały do produkcji oraz gotowy cukier.
Ostatni cukrowniczy sezon miał miejsce na przełomie lat 1998/99, po czym zakład zrównano z ziemią. Po 100-letniej fabryce pozostał tylko komin i torowisko, które udało się uchronić od rozebrania. Gmina przejęła je od syndyka w zamian za długi, a następnie użyczyła Stowarzyszeniu.
Infrastruktura wykorzystywana jest teraz do promocji transportu kolejowego oraz gminy. Co roku organizowane są przy okazji lokalnych imprez przejazdy drezynami spalinowymi oraz ręcznymi. Pozyskaną właśnie lokomotywę, po remoncie stowarzyszenie planuje wykorzystać do prowadzenia w sezonie wakacyjnym pociągów retro do Pastuchowa.

W sobotę 14 marca 2009 r. od godzin rannych grupa wolontariuszy, pracowała przy uruchomieniu lokomotywki Ls60-5927. Przeglądnięto dokładnie jednostkę napędową oraz pompę paliwa, zamontowano zbiornik paliwa i odpowietrzono układ paliwowy. Następnie przystąpiono do prób odpalenia silnika. Po kilku minutach kręcenia rozruch rozrusznikiem silnik odpalił.
Pierwszy przejazd odbył się do Pastuchowa. Ls60-01 po ośmiu latach postoju okazała się bezawaryjna. Jednak maszyna wymaga jeszcze sporej pracy w celu doprowadzenia jej do danej świetności. Pierwsze prace wymagają rozebranie sprzęgła, wymiany wału napędowego oraz przegląd skrzyni biegów i przekładni osiowej.

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej zwraca się o pomoc do osób, zakładów, pasjonatów o pomoc przy pracach remontowych przy pojeździe.

Filmik z pierwszego rozruchu: http://www.youtube.com/watch?v=jU_hELEXHV4

 

« Powrót

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30