Aktualności

Rowerem po Księstwie Świdnicko-Jaworskim

Rowerem po Księstwie Świdnicko-Jaworskim

15-07-2010

Lokalna Organizacja Turystyczna Księstwa Świdnicko-Jaworskiego rozpoczęła znakowanie szlaków rowerowych na terenie swojego działania. Poprzez całe Księstwo zostaną wyznaczone trzy trasy:

   

  • Szlak żółty (K1), który przebiega ze Świdnicy do Jawora między innymi przez Świebodzice, Dobromierz i Bolków. Jest to najtrudniejszy szlak ze wszystkich, gdyż w większości biegnie górzystym obszarem Pogórza Świebodzickiego, Wałbrzyskiego i Bolkowskiego, a także dobiega do Gór Sowich. Znajdują się na nim liczne strome zjazdy/podjazdy, które wymagają od kolarzy nieco więcej wysiłku fizycznego. Na trasie koniecznie trzeba zobaczyć piastowskie warownie w Książu i Bolkowie, starówki w Świdnicy, Świebodzicach, Dobromierzu, Bolkowie i Jaworze.
  • Szlak czerwony (K2) - biegnie od Świdnicy do Jawora przez Jaworzynę Śląską i Strzegom - najłatwiejszy pod względem technicznym szlak, choć równie bardzo atrakcyjny. W całości biegnie płaskimi terenami Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej. Na trasie warto zwrócić uwagę na liczne zabytki Jawora, Strzegomia i Świdnicy.
  • Czarny Szlak Drogi Węglowej (K3) - ma przebiegać z Wałbrzyskiego Muzeum Przemysłu i Techniki przez Świebodzice, Jaworzynę Śląską, Żarów do Mietkowa, gdzie połączy się z międzynarodowym szlakiem EuroVelo. W większości szlak poprowadzony został drogami polnym Przedgórza Sudeckiego, a jego pokonanie nie wymaga specjalnego przygotowania kondycyjnego. Jedynie w Wałbrzychu oraz częściowo w Świebodzicach szlak wiedzie przez obszar górzysto-pagórkowaty. Na trasie warto zobaczyć między innymi takie obiekty jak: Muzeum "Stara Kopalnia" w Wałbrzychu, Wąwóz Książ, ruiny kaplicy w Pełcznicy, starówkę w Świebodzicach, krzyże pokutne, Muzeum Przemysłu i Techniki w Jaworzynie Śląskiej, pałac w Żarowie, zalew w Mietkowie.

Wszelkie koszty wytyczenia, oznakowania i późniejszego utrzymania szlaków ponosi Lokalna Organizacji Turystyczna Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, do której należy również Jaworzyna Śląska.

« Powrót

Archiwum aktualności

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7:30 - 15:30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30